E Likit S.K.T - Ü.T ve Best Tüketim Tarihi Anlamları

Yazar Buhar Adam 02/06/2019 0 Yorumlar Nbase Blog Yayınları,Aroma Blog Yayınları,E Sigara Blog Yayınları,Likit Blog Yayınları,Nedir Köşesi,

E Likitler için S.K.T - Ü.T ve Best Tüketim Tarihi Anlamları

Elektronik Sigara Likitleri için üretim tarihi, son kullanma tarihi ve en iyi tüketim ibereleri ile ilgi bilgi vereceğimiz yazımız, premium veya yerli e likit üreticileri genel anlamda son kullanım, en iyi kullanım süresi ve raf ömründen kısa ve anlaşılır şekilde tüm esigara kullanılarının anlayacağı şekilde sade bir dil ile anlatmaya çalışacağız.

E Likit S.K.T yani son kullanım tarihi nedir?

Elektronik Sigara Likiti üreticilerinin genel olarak son kullanım tarihi üretim tarihinden itibaren 2 yıl olarak belirlenmiştir. Bu durum ortalama bir rakamdır ve likitin kapalı şişede bulunmasını, normal oda sıcaklığında olmasını koşul kılar. Kimi üretici son kullanım tarihi yazar şişe üzerine kimi üretici en iyi türketim tarihi yazar kimisi de 2 sene de bir şişe veya kapak tasarımı değiştirerek son kullanım tarihini belirlemektedir. Bir Elektronik Sigara Likiti 12 ay ile 24 ay arası S.K.T, vg ve pg son kullanma tarihleri ise ortalama 2 ile 3 sene arasıdır. Nikotinin son kullanma tarihi ise 5 senedir. Bu başlıkları tek tek ele almak gerekirse kısaca üretici son kullanım tarihi olarak vermiş olduğu tarihler 6 ay kadar ileri tarihe oranla değişkenlik göstermektedir. Örneğin çok iyi koşullarda gün ışığına maruz kalmamış, saklarken sıcaklık derecesi en iyi şekilde depolanmış bir e likit sıvısı üreticinin şişe üzerinde bildirmiş olduğu son kullanım tarihinden 6 ay kadar daha sonra bile kullanılabilir.

Elektronik Sigara Likiti şişesi üzerinde yazan best tüketim tarihi daha çok aroma kaybına yönelik bir tarih olmaktadır. Aroma Vg-PG ve nikotine oranla daha hızlı şekilde bozulan ortalama raf ömrü en iyi şartlarda 2 yıldır ve en düşük rakam aroma olması sebebi ile best türketim tarihi bu tarihi kriter kabul etmektedir. Üretci best tüketim tarihi olarak göstermiş olduğu tarihin ilerisine ortalama 8 ay kadar bir süre sonra dahi kullanılabilir. Bu durum iyi bir saklama ile sağlanmaktadır.

Elektronik Sigara Likiti üretim tarihi de üreticinin perakende satışa hazırlandığı tüm demlenme aşamasının tamamlandığı tüketime ilk hazır halidir. 

Genelde Dinner Lady best tüketim tarihi kullanır. Halo üretim tarihi verir ve kullanıcı için skt tarihi üzerinden 2 yıl raf ömrüdür. Nasty Juice Son kullanım ve üretim tarihini berber yazar. Elysian Labs markası 2 yılda bir yapmış olduğu şişe kapak tasarımı ile bu durumu günceller ve likitlerin genel olarak raf ömrü 2 senedir. Bir çok yerli likit markası da skt tarihi yazmamayı tercih etmektedir aynı şekilde şişe veya kapak tasarımı ile bu durumu günceller.

Bir e likit'in son kullanım süresinin geçtiğini kapağını açtığınız bariz ekşi ve kötü koku ile anlarsınız. Bu kötü koku zaten çok belirgin şekilde kendin, gösterdiğinden o likit tüketilmemelidir. Bu durum evyap likitler içinde geçerlidir. Genel olarak kısaca normal koşullarda e likit ömrü aroma ömrü ile orantılıdır ve bu ortalama 2 senedir.

Elektronik Sigara Likiti Saklama ile ilgili yazımız ilginizi çekebilir.

Yorum Yap